Nemrégiben egy konferencia szervezésében segédkeztem. Apró szem voltam csak a gépezetben, de szerencsémre olyan munkatársaim vannak, akik szintén fontosnak tartják, hogy minél kevesebbet szennyezzük a világot. Így immáron ez volt a második konferencia, amit ennek szellemében szerveztünk.
Most összeszedtem néhány apró dolgot, amivel ha szervezőként odafigyelünk, 1-1 konferencia nem végződik szemétheggyel. Nem mellesleg jóval költséghatékonyabb lesz a konferencia 🙂
Mindenekelőtt azt érdemes szem előtt tartani, hogy AZ A HULLADÉK A LEGJOBB, AMI NEM IS KELETKEZIK. Nagybetűvel 🙂
Ennek szellemében az ötletek:
- „Repiajándékok” mellőzése
Sok konferencián adnak logózott vászonszütyőt, pólót, tollat, noteszt… Jópofának tűnik, de gondoljuk csak át, honnan jönnek ezek a zsákok, mennyit utaznak, hogyan készülnek, mi a sorsuk elhasználódás után… És van egyáltalán értelme? Nincs. Valójában résztvevőként semmi szükségünk egy hatszázhuszonötödik logózott vászonzsákra vagy épp noteszre, tollra.
- Badge-ek (a műanyag névtartó bigyó) visszakérése
Ha visszakérjük a névtartókat a konferencia után, akkor tudnak vándorolni egyik konferenciáról a másikra. Hiszen teljesen felesleges minden egyes konferenciára újakat venni. Erre sincs senkinek szüksége 🙂
- Saját bögre (+ tálka)
Érdemes megkérni a résztvevőket, hogy hozzák magukkal a saját bögréjüket. Még jobb, ha tálkát is hoznak. A képen az én „konferencia szettem” 🙂 Ezekben fogyaszthatják a szünetekben a kávét, italt és az aprósütiket. Mivel mindenkinek más bögréje-tálkája van, nincs összecserélés és nem kell a résztvevők után minden szünet végén mosogatni.
Aki pedig elfelejti – mert ez persze előfordul – ő kap egyet kölcsön 🙂
Kitérő: sok konferencián már nem egyszerhasználatos műanyagot használnak, hanem egyszerhasználatos papírt (papírtálka, fa keverőpálcika, papírpohár…). Azonban szerintem ez is nagyon kerülendő, hiszen valódi megoldást nem jelent (ugyanúgy egy használat után szemét keletkezik), csupán más típusú a hulladék. Azt pedig jó tudni, hogy az újrahasznosítás folyamata rendkívül energiaigényes (is): a hulladékot el kell szállítani az újrahasznosítás helyére (sokszor nagyon-nagyon-nagyon messzire), ott válogatni, feldolgozni, újra terméket gyártani belőle (ez vegyianyagok hozzáadását is jelentheti), majd megint elszállítani a fogyasztókhoz… Emellett magát az anyagot sem lehet akárhányszor újrahasznosítani – és ha jól emlékszem, elég kevés „kör” lehetséges (ha megtalálom a hivatkozást, belinkelem ide). Tehát hiába gyűjtjük, újrahasznosítjuk, elég hamar mégiscsak szemét lesz belőle…
Egyébként egyszerű a képlet: gyakorlatilag minden, ami „egyszerhasználatos”, annak hatalmas az ökológiai lábnyoma (=nagyon szennyező), legyen az bármiből is, tehát érdemes kerülni.
Nekem egyébként a hátikosaramban mindig van egy bögre, egy mélytányér és a tárcámban egy összecsukahtó vilka. Mindenhova viszem ezeket (ugyan ki tudja, hol kínálnak meg valamivel… 😀 ) Nem nagy súly, mégis az évek során rengeteg szeméttől kíméltem meg a Földet.
- Palackos üdítők, palackos ásványvíz mellőzése (ha lehet, az üvegeset is)
Szerintem a legjobb, ha pl. valamilyen házi szörp van kancsóban kitéve. Ha mégis kell, akkor a bubis ásványvizet lehet helyi szódával helyettesíteni, a mentes helyébe pedig ott a csapvíz 🙂 Nem nagy dolog. Személy szerint az üveges verziót is kevésbé tartom jónak (bár ugye nem műanyag), mert magának az üvegnek az újrahasznosítása is rendkívül terhelő. Hulladék elszállítása – beolvasztás – újra megtöltés – megint elszállítás…
- Díjak, köszönetajándék
Ha a konferencián adunk valamilyen díjat, ajándékot, akkor az legyen helyi kézműves termék, készüljön természetes, lehetőleg helyi (vagy keveset utazó) alapanyagból. Legjobb, ha a díj valami ehető és/vagy használható 🙂
Ezzel támogathatjuk a kisvállalkozókat, helyi termelőket, őstermelőket, népi kézműveseket…
Összegezve: sok olyan apró dolgot tehetünk szervezőként, ami csökkenti egy konferencia ökológiai lábnyomát.
Természetesen kell ehhez egy befogadó „közönség” is: azaz, hogy a résztvevők elfogadják és megértsék, hogy ezek a döntések miért születtek. Miért jók ezek az új szokások, miért „kell” hozni a bögrét, vagy épp miért „nincsen kóla” a konferencián, csak házi szörp. Szervező részről ez a megfelelő tájékoztatás része.
A tapasztalat egyébként az, hogy ezzel nincs probléma, hiszen az emberek alapvetően nem szeretnék elszennyezni a környezetüket és partnerek a törekvésekben 🙂